Neler yeni
banner reklam
içerik

Plesk Panel Nedir ?

BloodyX

Forum Grand Üyesi
Katılım
24 Tem 2019
Mesajlar
27
Reaksiyon Puanı
70
Puanları
18
Öncelikle Selamun Aleykum Arkadaşlar bugün sizlere plesk panel nedir onu anlatacagım. takipte kalınız.
Plesk Panel Nedir ?
Plesk yazılım paketi, ticari bir web hosting otomasyonudur. Plesk Panel ; Windows ve Linux kullanıcıları için geliştirilmiş bir hosting yönetim paneli olarak adlandırılır. SWsoft ve Parallels firmalarının Ocak 2008’de birleşmesi nedeni ile Plesk Panel şimdi Parallels Şirketinin yönetimi altındadır.
Ne işe yarıyor ?
Bu panel oyun sunucularının yanı sıra MySQL ve PostgreSQL veritabanlarının Tomcat Java Server, ColdFusion Server gibi platformların isteğe bağlı sürümlerini kurar ya da bunların sürüm yönetimlerini gerçekleştirebilir.
Plesk Panel sayesinde bir domain adresi için hosting hesabı açabilir, bu hosting hesabı için mail adresleri, veritabanları, ftp hesaplarını çok kolay bir şekilde oluşturabiliriz. Sunucu sahipleri tarafından en çok tercih edilen kontrol panellerinden bir tanesi olarak piyasada ki yerini almaktadır.
Plesk Panel ile Yapılabilecekler
  • Alan adı silebilir ve ekleyebilirsiniz.
  • FTP Şifresini değiştirebilirsiniz.
  • E-Posta hesabı oluşturabilirsiniz.
  • MySQL Veritabani ve PHP MyAdmin Giriş ‘ini yöntetebilirsiniz.
  • Klasor izinlerini ayarlayabilirsiniz.
  • DNS tanımlamalarını yapabilirsiniz.
  • Web istatistiklerine göz atabilirsiniz.
  • Hosting alanınıza domain yönlendirmeleri yapabilirsiniz.
  • Index sayfalarının önceliğini ayarlayabilirsiniz.
  • Alan adına alt kullanıcı tanımlayabilirsiniz.
Plesk Panel İçinden karaler.


Örnek resimdeki Plesk Panelin ekran görüntüsüdür.
Peki cpanel ile arasındaki farklar neler ?

Bu iki hosting kontrol paneli arasındaki en önemli fark, Plesk’in hem Windows hem de Linux işletim sistemlerinde kullanılabilmesidir. cPanel ise sadece Linux işletim sisteminde mevcuttur. Bununla birlikte Windows sunucularında cPanel çalıştırmanın da bazı çok bilinmeyen yöntemleri vardır. Plesk Panel ve cPanel arasındaki diğer önemli farkları öğrenmek için içeriğimizin devamını okuyabilirsiniz.
Kullanıcı Arayüzü
İki panelin kullanım kolaylığı objektif bir bakışla değerlendirildiğinde, Plesk’in daha temiz grafiklere sahip olduğu ve kullanımının biraz daha kolay olduğu düşünülüyor. Plesk arayüzü daha akıcı ve sol tarafta bulunan bir listede gruplandırılmış bir dizi özelliğe sahip. Özelliklerden herhangi birinin üzerine tıklandığında, menü daha fazla seçenek göstermek için genişliyor. .

cPanel arayüzünde ise özellikler ve araçlar bu şekilde gruplandırılmamıştır ve çoğu zaman daha karmaşık bir görünüme sahip olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte cPanel, ana ekranın kişiselleştirilmesine olanak tanır ve bu şekilde özelliklerin bulunmasını daha kolay hale getirir. Komut satırı arayüzü, her iki panelde de kullanılabilir.

Konuyut toplamak gerekirse.
Genel olarak, cPanel Plesk’ten daha hızlı yüklenir. Çünkü cPanel, performansı optimize etmeye odaklanmış bir web hosting kontrol panelidir. Tasarımında, panelin gerektirdiği bellek miktarını azaltmaya odaklanılmış ve böylece hesap oluşturma ve diğer sunucu yönetimi görevleri için paneldeki sayfa yükleme süreleri hızlandırılabilmiştir.
(Konu karma yapılmıştır)​
 
Son düzenleme:

KansızKurt

Forum Grand Üyesi
Katılım
27 Ağu 2019
Mesajlar
4
Reaksiyon Puanı
29
Puanları
13
Konum
İstanbul/Avcılar
Sektör'de CPanel gibi Paneller'de ki fiyat artışı nedeni ile, iş verenler DirectAdmin-Plesk-Maestro Panel gibi ekonomik panellere yönelmeye başladı,
Bu linki/içeriği görüntüleyebilmek için Giriş yap veya üye ol.
'
Bu linki/içeriği görüntüleyebilmek için Giriş yap veya üye ol.
'den sonra gelen en iyi panel bence...
 
Üst