Neler yeni
banner reklam
içerik

Parti Sona Erdi!

  • Konbuyu başlatan Taha KAYA
  • Başlangıç tarihi
T

Taha KAYA

Misafir
Parti Sona Erdi!

Yeşiller partisinin lideri Robert Habeck 2019 Ocak ayında Twitter hesabını kapattı. Bir anda medyanın ilgisini çeken bu eylemi neden yaptığını da "Twitter beni yıpratıyor" diyerek açıkladı. "Twitter diğer tüm platformlardan daha agresif ve hiçbir sosyal medya kanalında Twitter'da olduğu kadar nefret, kötülük ve ajitasyon yok. Üstelik bu platformda devam ettikçe kendi içimde de bir şeylerin değişmekte olduğunu hissediyorum: Daha fazla agresif, daha yüksek sesle konuşan, polemiğe daha yatkın ve fikirlerini daha keskin savunan biri haline geldim. Görülen o ki, ben de Twitter zehirlenmesine uğranayanlardanım." Habeck bu sözlerle Twitter'ı karakterini kirletmekle suçluyor. Peki Twitter'dan çıkması karakterinin zayıflığı nedeni ile olabilir mi? Facebook, Twitter veya Snapchat gibi sosyal ağların tek bir amacı var: Para kazanmak. Kullanıcılar platformu ne kadar uzun süre ile kullanırsa ağın sahipleri kadar fazla para kazanıyor. Kullanıcıları sistemde tutmak için kullanılan en popüler yöntem "değişken ödül" adı verilen bir geribildirim döngüsü. Bu yöntem 3 adımdan oluşuyor: Tetikleyici (kullanıcının mesajlarından birine bir arkadaşının veya kendisinin yazdığı yorum), aksiyon (bu yoruma verilen tepkiler) ve kullanıcının mesajı beğenilirse ve paylaşılırsa kazanılan ödül. Bu ödüller beyinde dopamin salgılanmasını sağlıyor ve kullanıcıyı mutlu ediyor ayrıyetten kullanıcıyı heycanlandırıyor. Uygulama geliştiricileri yapay zeka kullanarak dopamin salgılanmasına en uygun anı tespit etmeye çalışıyor. Ödüller kullanıcı tarafından tahmin edilebilir değil, ama alışkanlık yapıyor.

Bir şeyleri atlama korkusunun sonuçta kullanıcıda obsesif kompulsiv bozukluğa yol açması bile mümkün. Sosyal ağ servislerini aşırı kullananlar uyuşturucu veya kumar bağımlılarına benzer davranışlar geliştiriyor. 2018'de ABD'deki Michigan State Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçları böyle söylüyor. Teste katılan gönüllülerden lowa Kumar Testi adı verilen görevi gerçekleştirilmesi isteniyor. Görevin hedefi bir oyunun belli bir anında yol ayrımına gelindiğinde hangi yolun riskli hangisinin zararsız olduğunu tespit edebilmek ve hatalardan ders alıp bir sonraki adımda aynı hatayı yapmamak. Sosyal ağ bağımlısı gönüllüler görevde genelde başarısız oluyor. Uyuşturucu bağımlıları ve sosyal ağ bağımlıları arasındaki benzerlikler sadece bununla sınırlı değil. Beyin araştırmalarını beynin ödül sisteminin de uyuşturucu kullanımına, para ödüllerine ve sosyal ödüllere benzer tepkiler verdiğini gösteriyor. Araştırmacı Dar Meshi'ye göre uyuşturucu bağımlıları arka arkaya hatalı seçimler yaparak bir hatalar girdabının içine çekiliyor. "Simdiye kadar kimse benzer bir araştırmayı sosyal medya bağımlılığı için yapmamıştı. Biz çalışmamızda resmin bu yönünden bakarak değerlendirme yoluna gittik." Meshi, Facebook, Twitter ve benzerlerini günah keçisi ilan etmiyor: "Bana göre sosyal medya bireyler için büyük avantajlar vaat ediyor ancak alışkanlık yapan ve insanları değiştiren karanlık bir yönü olduğunu da yadsımamak lazım."Lowa Kumar Testi

Lowa Üniversitesi’nde geliştirilen bu araştırma metodu insanlarda karar alma sürecinin nasıl çalıştığını ve verilen kararların olası sonuçlarının tercih yaparken ne kadar etkili olduğunu öğrenmeyi amaçlıyor. Deneğin önüne dört iskambil destesi konuluyor. Her destede kazanılacak belirli bir ödül var. Soldaki iki desteden çekilecek her kart 100 dolar, sağdaki iki desteden çekilecek her kart 50 dolar kazandırıyor. Amaç oyunda mümkün olduğu kadar çok para toplamak. Kartlar çekilmeye başladıktan birkaç tur sonra oyuncu sol iki desteden çekerse yüksek bir ceza alıyor, sağdan çekerse az bir ceza ile kurtuluyor. On tur sonunda soldaki destede kaybediyor, sağdaki deste kazanıyor. Sağlıklı insanlar oyunda avantajlı ve dezavantajlı destelerin olduğunu anlıyor. Bu yüzden yüksek para getirse de sol tarafdaki destelerden uzak duruyorlar. Beyin fonksiyonları sınırlı veya etki altında olan denekler bu sonuca bir türlü varamıyor ve hata üzerine hata yapmaya devam ediyor. Beyin tranvması geçirmiş, uyuşturucu bağımlısı, kumarbaz denekler de bu kategoriye dahil. Michigan State Üniversitesi'ndeki araştırmacıların bu testine katılan aşırı derecede sosyal medya bağımlısı insanlar da aynı hataları yaptılar.

Facebook Ve Twitter'la Yalnız

Anında mesajlaşma servisi Snapchat, 2018 Ocak ayında pazar araştırma enstitüsü Murphy Reserach tarafından gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçlarını yayımladı. 13-44 yaş arası 1000 denek üzerinde gerçekleştirilen araştırmanın amacı insanların sosyal medyayı hangi amaçlar için kullandığını öğrenmekti. Araştırma sonuçlarında Facebook, Instagram, Snapchat, Twitter ve YouTube verileri var. Kullanıcılardan ilgili sosyal medya kanallarında geçirdikleri zamanı belli anahtar kelimelerle tanımlamaları istendi. Sonuç her ne kadar müşteri Snapchat'in lehine çıkmış olsa da genel olarak sosyal medya hakkında oldukça ilginç veriler içeriyor. Örneğin Instagram ve Youtube kullanıcıları "ilham aldıklarını" söylüyor. Snapchat için yapılan yorumlar hep pozitif tarafda. Facebook ve Twitter söz konusu olduğunda ise daha karanlık bir tablo söz konusu. Facebook kullanıcıları kendilerini bilgilendirmiş ancak yalnız hissettiklerini söylüyor. Yalnızlık Twitter için de geçerli bir anahtar kelime, yanına kaygı ve depresyon da ekleniyor.Zaman Öldürmek İçin İdeal

Amerika menşeli bir eğitim kurumu olan Common Sense Media madalyonun diğer bir yüzüne bakıyor. Kitapları, filmleri, TV programlarını, bilgisiyar oyunlarını, uygulamaları, müzik ve web sitelerinin içeriğini çocuklara uygunluk ve eğiticilik açısından değerlendiriyor. 2018 Eylül ayında, Common Sense etki altında kalmaya çok uygun bir yaşta olan, 13-17 yaş arası sosyal medya kullanım alışkanlıkları ile ilgili bir rapor yayımladı. Araştırma sonuçlarına göre sosyal medya vakit öldürmek için ideal bir yöntem olarak görülüyor. Ankete katılan gençlerin yüzde 57'sinin sosyal medyanın onları ödevlerinden ve derslerinden uzaklaştırıldığı kanıtlandı.

Telefon Bağımlılığını Önleyen Uygulamalar

Akıllı telefon ve benzeri cihazları günde ne kadar kullandığınızı biliyor musunuz? Aşağıdaki uygulamaları kurup çalıştırın ve raporlamasını isteyin. Sonuçlardan şaşkınlığa düşeceğinizi garanti ediyoruz:

< Screen Time > Tüm Apple ürünlerinde iOS 12 sonrası standart olarak geliyor. Uygulama telefonunuzdaki her uygulamayı günde kaç saat kullandığınızı takip ediyor. İsterseniz belli uygulamaların kullanımını kısıtlayabiliyorsunuz.

< Digital Wellbeing > Android 9 ve sonrasında gelen bu uygulamaya ayarlar içinden erişebilirsiniz. Apple'ın Screen Time uygulaması ile hemen hemen aynı; isterseniz telefonu baş aşağı çevirerek "sükunet moduna" alabiliyorsunuz. Zil sesleri ve alarmlar böyle yapınca susuyor.

< AppDetox > Android kullanıcılarına uygulama kullanımını kısıtlama imkânı veriyor.

< Freedom > iPhone kullanıcıları için günün belli bir bölümünde 8 saat Facebook erişimini kapatıyor.

"Telefonunu bir kenara koy ve hayatındaki insanlarla zaman

Melisa G. Hunt

( Pennsylvania Klinik Eğitim Üniversitesi Rektör Yardımcısı )
Daha Az Sosyal Ağ, Daha Fazla Sosyal Hayat

Facebook ve Twitter ile iletişim kurmak bazı insanların sağlığını da negatif yönde etkileyebiliyor. İki psikolog, San Diego State Üniversitesi'nden W. Keith Campbell, 40,000 çocuk ve ergen üzerinde bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma sonuçlarına göre günde mobil telefonlarıyla birkaç saatten fazla zaman geçiren 14-17 yaş arası gençlerin geçirmeyenlere göre iki kat daha fazla depresyona yatkın olduğu ortaya çıktı. Pennsylvania Üniversitesi öğrencileri üzerinde gerçekleştirilen bir araştırma Facebook ve benzeri uygulamaları sınırlamanın yaşam kalitesini arttırdığına işaret ediyor. Denekler arasında belli bir grup öğrenci seçilerek günde sadece 10 dakika Facebook, Instagram ve Snapchat kullanmalarına izin verildi. Üç hafta sonunda test grubunda depresyon, yalnızlık hissi ve anksiyete bozuklukları daha az görülmeye başlandı. Araştırmacılar bu sınırın yarım saate çıkmasının bile gözle görülür pozitif etkileri olduğunu söylüyor. Araştırma ekibi başı Melissa G. Hunt sonuçların ilginç olduğunu kabul ediyor: "Sosyal medya kullanımını sınırlandırınca bireyin kendisini daha az yalnız hissetmesi çok ilginç. Bunun nedeninin kendi hayatı ile internette gördüğü hayatları sürekli olarak karşılaştırması olduğunu düşünüyoruz. Instagram örneğinde olduğu gibi, sürekli diğer insanların hayatını izlerseniz, herkesin sizden daha iyi bir hayat yaşadığına karar verebilirsiniz."


Twitter Anayasal Bir Zorunluluk Değil

İnsanların verilerini analiz ederek sosyal medya servislerinde harcanan zamanın ruh halini etkilediği sonucuna kolaylıkla varabiliriz. Bunu kendi üstünüzde test etmek isterseniz Cambridge Üniversitesi'nin hazırladığı applymagicsauce.com servisini deneyebilirsiniz. Buraya Facebook ve Twitter bilgilerinizi gönderdiğinizde aktivitelerinizi izleyerek bir karakter profili oluşturuluyor. Profilin ne kadar doğru olduğu tartışmalı elbette, şahsen ben bu testi yapmadım çünkü sosyal medya bağımlısı değilim. Robert Habeck artık sanal dünyada yazdıklarının, beğendiklerinin veya yaptığı yorumların nasıl karşılanacağını dert etmiyor. Twitter ve Facebook'suz geçirdiği bir ay onda hiçbir geri dönüş isteği uyandırmamış. Artık "daha sakin ve daha iyi odaklanabilen" bir insan olduğunu söylüyor. By yorum sosyal medyayı bırakan diğer ünlülerden de gelmişti. Habeck "bütün parti liderleri Twitter'da bir şeyler yazacak diye bir kanun yok." diyor.

 
Üst